Trezorové zámky

Bezpečnostní třídy trezorových zámků

Trezorové zámky jsou klasifikovány podle normy EN 1300 do několika bezpečnostních tříd -  A, B, C  a nejvyšší D. Jednotlivé bezpečností třídy určují, jak je který zámek bezpečný a kolik času, nástrojů a techniky je potřeba pro jeho otevření. Trezorové zámky ve stejné třídě jsou stejně bezpečné, nezáleží, zda se jedná o zámek na motýlkový klíč, mechanický kombinační zámek nebo elektronický zámek s klávesnicí. Pro zabezpečení běžných trezorů se nejvíce používají trezorové zámky bezpečnostní třídy A, B,  v některých případech i C. Při použití dvou, resp. vícero trezorových zámků stoupá úroveň zabezpečení trezoru. Pro představu: u trezorů páté třídy bezpečnosti podle normy EN1143-1 se používají dva zámky typu B. Takový trezor je vhodný pro uschování hotovosti 5 000 000 korun a cenností v několika násobné hodnotě. 

 

Typy trezorových zámků

Trezorový zámek na klíč

Standardně jsou trezory osazeny trezorovým zámkem na klíč, některé trezory mají větší počet trezorových zámků. U trezoru jsou vždy dva klíče ke každému zámku (za příplatek je možné dodat libovolný počet klíčů). U většiny trezorů je možné za příplatek trezor osadit namísto trezorového zámku na klíč mechanickým kombinačním zámkem anebo elektronickým trezorovým zámkem. V nabídce máme také trezory u kterých je možné osadit biometrický zámek, který se otevírá pomocí přečtení otisku prstu oprávněné osoby.

Výhody trezorového zámku na klíč:

 • většinou je v základní ceně trezoru
 • je jednoduchý na ovládání, otočit klíčem zvládne každý
 • k otevření trezoru stačí mít pouze klíč, nic dalšího si pamatovat nemusíte 

 

Nevýhody trezorového zámku na klíč:

 • některé zákazníky může obtěžovat nosit s sebou klíč k trezoru
 • délka klíče u trezorů s bezpečnostní třídou I. dle EN 1143-1 je od 120 mm

 

Mechanický kombinační zámek

Mechanický kombinační zámek je vlastně jakýsi číselník. Obrovskou výhodou je, že od něj nikdy neztratíte klíče. Ovládání je snadné, stačí si pamatovat tři čísla, která zadáváte pomocí střídavého otáčení číselníku (doleva, doprava). I když se na první pohled může zdát ovládání složité, jakmile si otevření zámku několikrát vyzkoušíte a osvojíte si ho,  zjistíte, jak snadná je jeho obsluha. Kombinaci čísel potřebných k otevření trezoru je možné kdykoliv změnit.

Výhody trezorového mechanického kombinačního zámku

 • nepotřebuje baterie, nikdy mu tedy nedojdou
 • nemusíte nosit klíče
 • stačí si pamatovat pouze tří čísla - většinou dvojciferná

 

Nevýhody trezorového mechanického kombinačního zámku

 • není v základní ceně trezoru
 • nastavení kombinace není tak snadné jako je otočení klíčem
 • můžete zapomenout číselnou kombinaci

 

Elektronický trezorový zámek

Elektronický trezorový zámek je velice rychlý, je velice snadný na obsluhu, změna kódu je otázkou téměř okamžiku. Zámek je také velmi bezpečný, umožňuje několik miliónů kombinací. Většina elektronických zámků je zařazená v bezpečnostní třídě B. Provedení klávesnice zámku trezoru je různé, od plastových až po kovové. Tlačítka trezorového zámku mohou být gumová nebo foliová. Sofistikovanější elektronické zámky obsahují také další funkcionality, jako například funkce časové prodlevy, tichého alarmu, principem čtyř očí a mnoho dalších. Některé modely elektronických zámků jsou vybaveny
automatickým blokovacím systémem a alarmem při opakovaných pokusech o zadání kódů. Elektronické trezorové zámky jsou v dnešní době nejvíc používané, je to hlavně kvůli jejich vysoké spolehlivosti a možnosti poskytnout majiteli trezoru základní informace o provoz trezoru, pokud zámek funkci auditu má.

Společnost METALSAFE spolupracuje se nejlepším výrobcem elektronických zámků v Evropě - italským výrobcem TECNOSICUREZZA. Tyto zámky jsou špičkou v oboru, provedení klávesnic je na rozdíl od konkurence nadprůměrné a velmi odolné. Ve spolupráci s německou firmou Lock4Safe BV - Kleve, jsme schopni navrhnout a realizovat jakýkoliv systém řízeného a kontrolovaného otevírání nejen trezorů, ale i například systému schránek pro úschovu krátkých zbraní.

Úplnou novinkou a technologickým hitem je patentovaná technologie on-line kontroly a ovládání elektronického zámku pomocí aplikace - MySafe. Tento systém využívá spojení certifikovaného zámku Pulse Pro a komunikační jednotky MySafe, která přenáší šifrovanou komunikací všechny události z trezorového zámku na server. Všechny události se tak zobrazují v reálném čase v aplikaci. Pomocí aplikace je možné trezor z jakéhokoliv místa na světě zablokovat, resp. odblokovat. Více informací o celém systému v našem článku MySafe.

Výhody elektronického trezorového zámku:

 • pohodlné ovládání
 • víc kódů pro vícero uživatelů
 • přehled přístupů do trezoru a další pokročilé funkce

 

Nevýhody elektronického trezorového zámku:

 • potřebuje baterie, které je třeba po nějaké době vyměnit, životnost baterií je cca 2 roky

 

Biometrický trezorový zámek - zámek se čtečkou otisku prstu

Dříve se zámky na otisk prstu objevovali pouze na levných a necertifikovaných trezorech a sejfech, byly používány jako bytové zámky, dveřní zámky. V dnešní době jsou již dostupné velmi kvalitní a vysoce bezpečně biometrické trezorové zámky, které jsou certifikované dle trezorových zámkových norem. Biometrické zámky se vyznačují velmi snadnou obsluhou, stačí pouze přejet prstem po čtečce trezorového zámku a ten se následně otevře. Tento typ zámků se nejvíce osazuje trezory s vyšší bezpečnostní třídou, vzhledem k jeho vyšší ceně. 

Výhody biometrického trezorového zámku:

 • pohodlné ovládání
 • nepotřebujete klíč, ani si pamatovat kód, či číselnou kombinaci
 • možnost přístupu více uživatelů
 • přehled přístupů do trezoru

 

Nevýhody biometrického trezorového zámku:

 • vysoká pořizovací cena
 • napájení zámku je ze sítě 220V
 • prst musí být suchý a čistý, aby ho čtečka přečetla

 

 

Vzhledem k většímu počtu typů trezorových zámků je vhodné před pořízením trezoru pečlivě zvážit, jaký typ zámku pro trezor zvolit, co se od zámku očekává, jak často bude v provozu a kolik lidí s ním bude manipulovat. I když byste si na poprvé nevybrali optimální typ trezorového zámku, dobrou zprávou je, že zámek se dá kdykoliv vyměnit za jiný typ. Pokud si nejste jisti a chcete se o různých funkcích trezorových zámků dozvědět víc informací, kontaktujte nás. Rádi Vám s výběrem Vašeho trezoru poradíme. 

 

Návody

Návod - Home 2

Návod - Home 10

 

Návod - PulsePro

 

Návod - MiniTech

 

Návod - Mechanický kombinační

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz