Servis

Servis trezoru - je snad trezor auto, že musí do servisu?

 

Dobrá otázka, odpověď už tak jednoduchá není. Všeobecně lze říct, že všechno, co se nějakým způsobem hejbá, občas potřebuje dotáhnout, promazat, zkontrolovat. Ne jinak je to s trezorem, konkrétně se dveřmi trezoru. V nich je totiž ukrytý mechanizmus, někdy méně, někdy více složitý.

Ve dveřích je rozvora, která na základě pohybu kliky na dveřích zasouvá zamykací čepy do dveří a pak je znova vysune ven, aby držely dveře uzavřené.  Dále je ve dveřích trezoru umístěný trezorový zámek, který je dobré jednou za čas zkontrolovat, jestli šrouby nejsou povoleny. Není všeobecně známo, že každý výrobce trezorového zámku předepisuje přesný moment utažení zámku. Pokud se utažení šroubu přežene, může to vézt k poškození zámku a jeho velké nespolehlivosti. U klíčových zámků může dojít k nemožnosti otočit klíčem, u elektronických zámků se může deformací schránky trezoru poškodit elektronika. Všechno pak může způsobit nějaký problém. Naopak uvolněné šrouby mají za následek nesprávnou funkci blokování rozvory, která se časem může zcela zablokovat a bez většího zásahu do trezoru - vrtání a pod., nelze trezor otevřít.

Je proto vhodné při pořízení trezoru myslet i na takovéto detaily a v pravidelných intervalech nechat trezor odborně zkontrolovat. Samozřejmě záleží na tom, jak moc se trezor používá. Je to případ od případu jiné. Na západ od našich hranic je běžný servisní interval 2-3 roky, pravidelně. 

My v ČR tak daleko ještě nejsme, většinou se spokojíme s tím, že trezor máme.

Příznaky, podle kterých byste mohli poznat, že ne vše tak, jak má:

 

  • volná klika dveří
  • zámek nelze lehce odemknout, drhne
  • při otočení kliky se ozve skřípot
  • dveře mají velkou vůli

 

Pokud se něco z výše popsaného děje i Vám, kontaktujte nás. Je lepší, pokud to ještě jde, trezor s problematicky otevřít standardním způsobem, než pak do trezoru vrtat a zničit minimálně dveře, které se pak dají vyměnit za nové.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptak.cz